Tapety na każdy pokój – jak właściwie je dobrać?

Niektórym wciąż kojarzy się z zamierzchłymi czasami PRLu. Z kolorem zmęczonej i wyblakłej brzoskwini oraz monotonnym wzorem. Z całodziennym paćkaniem się w kleju (a efekt pracy i tak nigdy nie był zadowalający). Tapety i tapetowanie nie kojarzy nam się dobrze. Ostatnie kilka lat znacznie jednak zweryfikowało te poglądy wraz z nowymi technologiami i świerzymi wzorami. Oklejanie ścian znów jest trendy jeśli tylko odpowiednio wybierzemy materiały. Jak to zrobić? Już wyjaśniamy.

Wybierając się na zakupy bez wcześniejszego rozeznania bardzo szybko dostaniemy oczopląsu od nadmiaru rodzajów, wzorów i faktur. Dlatego tak ważne jest wcześniejsze ustalenie czego tak naprawdę oczekujemy i co gdzie sprawdzi się najlepiej. Oto kilka pomysłów:

  1. Łazienka – Zacznijmy przekornie od pomieszczenia, które jako ostatnie nadawałoby się według nas do tapetowania. Pełna wilgoci i rozchlapującej się wody to wydawałoby się bardzo nieprzyjazne miejsce dla papieru. Oczywiście, dlatego tu najlepiej jest zastosować tapety winylowe – całkowicie odporne na zawilgocenia. Jako że łazienki są z reguły małe, warto zastosować w nich wzory i kolory, które optycznie ją powiększą, takie jak pasy lub pastelowe odcienie.
  2. Kuchnia – Tu również idealnie sprawdzi się winyl, jako materiał odporny na wilgoć, ale również, co przyda się właśnie w tym przypadku – bardzo dobrze znoszący wielokrotne zmywanie. Jeśli tylko mamy taką możliwość wybierzmy tapetę dwuwarstwową, będzie znacznie trwalsza. W kuchni rządzą meble, dlatego też wszelkie kolory i wzory powinniśmy dobierać pod ich odcienie, tak, by wszystko harmonijnie ze sobą współgrało.
  3. Sypialnia – Pomieszczenie to nie stawia nam żadnych ograniczeń jeśli chodzi o rodzaj materiału, jego fakturę czy kolor. Mamy pełną dowolność w wyborze. Pamiętajmy jednak, że tu najczęściej odpoczywamy po ciężkim dniu. Niezbyt wskazane jest więc zbytnie popuszczanie wodzów fantazji. Postawmy na desenie, które pozwolą na relaks. Bardzo ciekawym i modnym ostatnio wyjściem jest tapetowanie tylko jednej lub dwóch ścian. Przełamuje to monotonię całego wnętrza.
  4. Salon – Nie ma co ukrywać, że jest to newralgiczne pomieszczenie w całym domu. To tu spędzamy najwięcej czasu i tu przyjmujemy gości. Dlatego też dobry wybór tapet do salonu jest tak ważny. Przemyślmy go zatem dobrze. Najprostszym rozwiązaniem będzie postawienie na prostą elegancję. Stonowane i lekkie kolory, jeśli jakiś wzór, to delikatny i dyskretny, w ostateczności jasne pasy. Tutaj też wystarczy tapeta papierowa, najlepiej posiadająca dwie warstwy.

Jak widzimy wybory te nie są zbyt skomplikowane. Zastanówmy się tylko czego oczekujemy i jaki efekt pragniemy osiągnąć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?