Formy pogrzebu i ich koszt.

Wszyscy żyjemy ze świadomością istnienia śmierci. Jest ona nieodłącznym elementem naszego bytowania, towarzyszy często naszym rozmyślaniom, ale jednocześnie wydaje się być gdzieś z dala od nas. O jej nieuchronności przypomina nam zazwyczaj dopiero odejście znajomych lub członków rodziny. Śmierć ludzi, których kochamy, powoduje wielki ból i poczucie osamotnienia. Pomimo odczuwanej w sercu żałoby, należy jednak zająć się załatwieniem spraw formalnych, związanych z pochówkiem. Zorganizowanie ostatniej drogi bliskiego wiąże się z dokonaniem istotnych wyborów i poniesieniem odpowiednich do nich kosztów. 

Kremacja czy pogrzeb tradycyjny?

Wybór formy pochówku jest jedną z najważniejszych decyzji. Podjęcie jej wynika często z ostatniej woli zmarłego i realizowana jest według jego życzenia. Jeśli jednak śmierć przyszła nagle i niespodziewanie, wybór spoczywa na barkach rodziny. Udział kremacji w ogólnej liczbie pogrzebów w Polsce zwiększa się z roku na rok, a jej popularność jest najwyższa w dużych ośrodkach, takich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław. Kremacja już dawno przestała być tematem tabu i jest zgodna z wszelkimi normami, dotyczącymi należytego szacunku do zmarłych. Wielu bliskich wciąż jednak decyduje się na pochówek trumny w ziemi, uznając tę formę za tradycyjną i zakorzenioną w kulturze polskiej.

Firmy zajmujące się organizacją pogrzebów

Jaki jest koszt pogrzebu?

Aby ceremonia pożegnalna odbyła się z dostateczną godnością, trzeba zadbać o wiele szczegółów. Tymczasem obecna wysokość zasiłku pogrzebowego wynosi 4000 złotych i najczęściej taka kwota musi być dla nas wystarczająca. Na koszt tradycyjnego pochówku składa się: odebranie zwłok i ich transport, odpowiednie przygotowanie ciała i jego późniejsze przechowywanie w chłodni oraz opłacenie ceremonii. Do tego dochodzą również opłaty, m.in. za trumnę, miejsce na cmentarzu, fotografa czy florystę. Według strony ilekosztujepogrzeb.pl, całość mieści się najczęściej w przedziale od 2800 do 3900 złotych. Oczywiście cena podanych usług będzie wahać się w zależności od miejscowości.

Pogrzeb z kremacją może być odpowiednio tańszy lub droższy. To zależy od wybranej firmy świadczącej usługę, materiału urny oraz trumny (drewniana czy kartonowa). Samo spopielenie zwłok może wynieść około 500 złotych. Do tego, w przypadku pochówku zgodnego z wiarą chrześcijańską, dochodzi podwójna cena transportu ciała. Mniej kosztować będzie za to sama ceremonia, gdyż do jej obsługi wystarczy mniejsza ilość pracowników.

Organizacja godnego pogrzebu jest zatem dużym przedsięwzięciem. Pomimo odczuwanego braku bliskiego, pamiętajmy, że odpowiednio przygotowana ostatnia droga, będzie wyrazem szacunku i podziękowania z naszej strony.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?