Marynowanie mięsa

Spora część społeczeństwa nic nie wie o marynowaniu mięsa. W jaki sposób zrobić marynatę? To jest dobre pytanie, ale jeszcze lepsze pytanie to jak zrobić prawidłowo marynatę żeby była smaczna. Odpowiednia marynata do mięsa, to klucz do kulinarnego sukcesu. Co zrobić, by nasze mięsne dania były kruche, soczyste i pyszne? Oto kilka dobrych kulinarnych porad.
Na samym początku musisz zwrócić uwagę na właściwe przygotowanie mięsa. Mięso nie może być zbyt cienkie i zbyt grube. Druga ważna rzecz to równe kawałki mięsa. Musisz starać się tak pokroić żeby kawałki nie różniły się między sobą, bo wówczas marynata nie zostanie właściwie i równomiernie wchłonięta. Skutkować to może różnicami w smaku między poszczególnymi kęsami.

Marynowanie mięsa w kawałku przebiegać będzie lepiej jeśli się wcześniej je zapekluje. Peklowanie polega na działaniu soli czy mieszanki peklującej na mięso. Jeśli już zdecydujemy się na peklowanie mięsa to nie powinno ono trwać mniej jak trzy dni. Peklowanie nadaje mięsu odpowiednią różowawą barwę. Jeżeli będziemy peklować mięso zbyt krótko to na zewnątrz będzie ono miało właściwą barwę, lecz w środku będzie sine.

Jeśli decydujemy się na grilla i chcemy żeby mięso miało dodatkowy smak to możemy marynować przez pół godziny przed położeniem na grill. Oczywiście jeśli ktoś chce może przygotować wszystko dwa dni wcześniej. Ostatnio bardzo popularne są mięsa na grilla marynowane i pakowane w sklepach. Takich cudów nie należy kupować. Są bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Chemia zawarta w nich przy wysokich temperaturach na grillu wydziela substancje rakotwórcze i szereg innych związków szkodzących organizmowi.

Są też nieco inne metody na dobre mięso. Możemy natrzeć nasze mięso mieszanką przypraw. Przyprawę do natarcia można samemu stworzyć lub kupić gotową mieszankę. Można sporządzić mieszankę ziołową „na mokro”, czyli mieszankę przypraw i ziół zmieszać z olejem słonecznikowym, rzepakowym lub oliwkowym.
Nawiasem mówiąc nie ma czegoś takiego jak oliwa z oliwek tylko olej z oliwek. Oliwa z oliwek to nazwa potoczna. Jeżeli decydujemy się na „suchą wersje” to musimy uważać na to żeby przed posypaniem odmrozić mięso czy rybę. Zamrożone będzie podczas smażenia oddawać wodę co utrudni smażenie. Problem jednak jest znacznie głębszy w tym przypadku, bowiem woda spowoduje że panierka nad którą tak usilnie pracowaliśmy nie będzie chrupiąca. Może się zdarzyć, że panierka będzie odstawać i zrobią się bąble. W skrajnych przypadkach panierka częściowo odpadnie podczas smażenia. Potrawa będzie nieatrakcyjna wizualnie.

Do marynowania ryb może okazać się nam pomocny sok z cytryny. Niektóre osoby zanim rybę obtoczą w przygotowanej wcześniej panierce najpierw delikatnie skrapiają ją sokiem z cytryny. Dobrym pomysłem jest nacinać lub dziurawić delikatnie widelcem większe kawałki mięsa. Zabieg ten spowoduje, że mieszanka smakowa łatwiej się wchłonie do wnętrza.
Najlepszym rozwiązaniem jest pokryć naszą mieszanką smakową w całości mięso lub rybę. Jednak można to zrobić inaczej i co jakiś czas obracać, na przykład co trzy godziny. Rzecz jasna pamiętać należy, że potrawa musi koniecznie znajdować się w lodówce. Ryba lub mięso szybko się psują w zbyt wysokiej temperaturze. Zaraz przed położeniem na grill trzeba usunąć wszystkie zioła czy warzywa z kęsa. Wysoka temperatura na grillu spowoduje przypalenie co pogorszy ostatecznie smak oraz wygląd potrawy.

Marynowanie mięsa jest zabiegiem poprawiającym smak, jeśli jednak nie będziemy znali zasad to zamiast poprawy smaku możemy odnieść skutek odwrotny.

Zioła, przyprawy i dodatki musimy prawidłowo dobierać do mięs czy ryby. Według szefów kuchni do wieprzowiny pasuje majeranek, do drobiu tymianek, do wołowiny estragon, a do jagnięciny i dziczyzny rozmaryn.

Bardzo popularne jest stosowanie alkoholu do marynowania mięsa. Tak na prawdę nie ma ograniczeń jaki alkohol zastosować. Wszystko to co nam smakuje i co nam podpowiada wyobraźnia możemy zastosować. Jedni lubią wino i z pewnością będą wino stosować. Inni natomiast nie wyobrażają sobie bez piwa takiej potrawy. Alkohol sprawia, że potrawa ma niezwykły i bogaty smak. W internecie można znaleźć ogromną ilość różnych przepisów i na pewno coś nam przypadnie do gustu.

Zaleca się żeby gorczyce czy owoc jałowca rozetrzeć w moździerzu przed sporządzeniem mieszanki smakowej. Znam osoby które tego nie robią uważając ten zabieg za zbędny. Nie zaleca się smażenia jeżeli wcześniej został użyty cukier czy miód do sporządzenia mieszanki smakowej. Miód czy cukier ulegając karmelizowaniu podczas smażenia sprawi, że mięso będzie gorzkie i prawdopodobnie nie jadalne.
Po marynowanie zazwyczaj sięgamy najczęściej przed świętami Bożego Narodzenia. Jest to okres w którym najczęściej szukamy w sieci internet przepisów na marynowanie mięsa. Drugą taką okazją równie ważną są drugie święta – Wielkanocne. Jednak z tych dwóch świąt to Boże Narodzenie jest tym okresem w którym najczęściej coś marynujemy.

Dodaj komentarz