Idealny dom dla twojej rodziny

Jeśli posiadasz własną rodzinę, zapewne ważne jest dla ciebie by nowo budowany dom możliwie najlepiej zaspokajał potrzeby bliskich. Co warto uwzględnić budując dom jednorodzinny?

Powierzchnia użytkowa

Bardzo często inwestorzy wychodzą z założenia, że im większy dom tym lepiej. Ale czy aby na pewno? Duży, rozłożysty dom o powierzchni 200m2 być może kojarzy się z luksusem i komfortem, ale niesie za sobą ryzyko niepotrzebnej izolacji domowników od siebie. Rodzicom mieszkającym z dorastającymi dziećmi w wielkim domu może nie być łatwo sprawować nad nimi odpowiedniej rodzicielskiej kontroli. Podobnie zbyt wiele odległych od siebie pomieszczeń w mieszkaniu może sprawić, że małżonkowie się od siebie emocjonalnie oddalą po prostu spędzając ze sobą dużo mniej czasu. Przyznamy, że to ważne sprawy, prawda?

Wiele rodzin kilkuosobowych przekonuje się, że z powodzeniem wystarcza dom o powierzchni do 100m2. Gdy jest on z poddaszem użytkowym (https://www.dominanta.pl) i tak jest możliwość wprowadzenia strefy nocnej i dziennej w domu co znacząco poprawia komfort mieszkańców. Z drugiej strony oczywiście zbyt mała powierzchnia użytkowa może sprawić, że prywatność domowników będzie zaburzona.

Projekty domów i innego rodzaju zabudowań

Rodzaj domu

Mamy możliwość wybudowania domu parterowego, domu piętrowego bądź z poddaszem użytkowym. Od czego może zależeć nasz wybór? Czy tylko od względów wizualnych? Otóż niekoniecznie. Na pewno znaczenie będzie tutaj miał na przykład stan zdrowia mieszkańców. Czy w domu będzie mieszkał ktoś z ograniczeniami ruchowymi? Może dziadek lub babcia, którzy mają problemy z chodzeniem po schodach? W takich sytuacjach ze zrozumiałych względów wybudowanie domu z poddaszem użytkowym może być katastrofalną wręcz decyzją.

Z drugiej strony wiele osób budujących dom decyduje się na dom piętrowy z tego względu, że planuje stworzenie po latach dwóch osobnych mieszkań na osobnych kondygnacjach. Robią to najczęściej z myślą o dzieciach. Jakiegoś zawodu potem doznają, gdy się okazuje, że dorosłe dzieci nie chcą mieszkać z rodzicami. Zostaje tylko do ogrzania niepotrzebna dodatkowa przestrzeń. A trzeba pamiętać, że ogrzewanie jest drogie. Z upływem lat może być nawet jeszcze droższe w związku ze stopniowymi podwyżkami na rynku paliw kopalnych.

Oczywiście to tylko niektóre istotne kwestie, które warto brać pod uwagę planując budowę domu. Im więcej przemyśleń kierowanych gruntowną znajomością tematu tym mniej komplikacji i na samym etapie budowy domu jak i w jego dalszej wieloletniej eksploatacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?