Jakie dekoracje firanki wybrać na okna w stylu prowansalskim?

Styl prowansalski jest często uznawany za odmianę stylu rustykalnego, lecz istnieją między nimi pewne różnice. Część z nich dotyczy rodzaju mebli, materiałów i kształtów wykorzystywanych stołów czy sof, tkanin wykorzystywanych w obiciach czy ich kolorów. Inne różnice sprowadzają się do usytuowania poszczególnych elementów wyposażenia, w tym i zasłon okiennych, firan, a nawet i rolet rzymskich duo.

Delikatnie zdobiona firanka okienna w drewnianym domku.

Jaka zasłona najbardziej pasuje do stylu prowansalskiego?

Styl prowansalski to barwy południa Francji, fioletowa lawenda, soczysta zieleń śródziemnomorskiego klimatu i morze kwiatów. Stąd i zasłony do sypialni lub pokoju dziennego powinny nawiązywać do tych wzorców. Spośród tkanin najlepszymi kandydatami są len i żakard, zwany też czasami jaquardem. Kupując lub szyjąc z nich zasłonę, pamiętajmy, że w przypadku jednolitych zasłon z lnu, ciekawszą opcją będzie żywy odcień, zaś z żakardowymi już możemy nieco bardziej poeksperymentować. Jest to w dużej mierze zasługa pojawiających się na tkaninach wzorów, które zwykle imitują piękne motywy roślinne. Jeżeli więc kupimy już idealnie dopasowaną do rozmiaru okna zasłonę, to nawet zdecydowana i ciemna barwa zostanie przełamana przez te subtelne, ale i żywe akcenty, one właśnie pełnią podobną rolę jak drobne, polne kwiaty na łące pełnej ciemnej trawy!

Czy uszycie na miarę lnianej firany będzie dobrym wyborem?

Wybór firany do kuchni lub sypialni w stylu prowansalskim będzie w dużym stopniu zależał od tego, jakie zakupimy zasłony. Przy tych jaśniejszych i nasza firanka będzie musiała być stosunkowo delikatna, być może z subtelnymi haftowaniami, natomiast przy ciemniejszych zasłonach będziemy mogli zamówić uszycie na miarę okna nawet egzemplarza w barwie jasnego beżu lub mlecznej bieli. Jeśli chodzi o same tkaniny na firany okienne, to nie ma co próbować zmieniać całej tej szkoły aranżacji wnętrz, żadnego muślinu czy woalu, lecz klasyczny len. Jeżeli zależy nam na jakości naszych firanek na miarę, to możemy użyć do uszycia tkaniny w lepszym gatunku. Będzie to nieco podnosiło cenę usługi krawieckiej, lecz z drugiej strony piękno ma swoja wymierną cenę, tu zaś różnica nie będzie wielka. Efekt dekoracyjny takiej ekskluzywnej firanki okiennej na zamówienie będzie gwarantowany!

Czy zamiast firany można wykorzystać rolety okienne w jadalni?

Wiele osób, po zapoznaniu się z poprzednimi paragrafami, może zadać sobie pytanie, czy roleta okienna pasuje do stylu prowansalskiego? Odpowiedź jest jednak złożona, gdyż nie sprawdzą się w tym stylu roletki zwijane, natomiast rolety rzymskie będą już o wiele bardziej odpowiednie. Muszą jednak być one w ciemnych, zdecydowanych barwach, tak by zastąpiły one zasłony. Jeszcze lepiej zdadzą egzamin rolety rzymskie duo, które są jeszcze bardziej ozdobne i mają jeszcze ładniejszy design. Przypomnijmy tylko dla formalności, że roleta rzymska duo składa się z dwóch rolek tkaniny, których pozycje regulujemy niezależnie od siebie. W praktyce oznacza to, że każda jedna roleta rzymska duo zastępuje nam zarówno firankę, jak i zasłonę okienną, rzecz to warta uwagi!

Dodaj komentarz