Jak zorganizować pogrzeb na własną rękę?

Organizowanie pogrzebu na własną rękę to dość kłopotliwa procedura. Konieczne jest odwiedzenie wielu różnych instytucji, zebranie wszystkich informacji i uzgodnienie terminu ceremonii. Dodatkowo, powoduje to stres psychologiczny wynikający z pilności spraw i dyskomfortu spowodowanego utratą bliskiej osoby. Zaangażowanie osób z zewnątrz w tak delikatną kwestię nie zawsze ułatwia sprawę. Jednak nawet wśród osób starszych nie każdy wie, jak właściwie zorganizować pogrzeb.

Gdzie zacząć organizować pogrzeb?

Pierwszą rzeczą do zrobienia w obliczu śmierci ukochanej osoby jest uspokojenie się i poradzenie sobie z szokiem emocjonalnym. Zmobilizujmy całą swoją energię na następne trzy dni, obiecując, że poświęcimy się żałobie po pogrzebie. Poprośmy bliską osobę, aby towarzyszyła nam we wszystkich sprawach organizacyjnych. Po pierwsze, teraz potrzebne jest moralne wsparcie z zewnątrz, a po drugie, bezpodstawne jest zwracanie się o pieniądze za różne bezpłatne usługi w obecności pracowników kostnicy i cmentarza, którzy zazwyczaj nie mają odwagi.

Kwestia transportu zmarłego

Śmierć ukochanej osoby może zdarzyć się w domu lub w szpitalu. W pierwszym przypadku należy wezwać karetkę i policję. Jednak do przewiezienia ciała do kostnicy wymagany jest specjalny transport. Pacjent, który zmarł w szpitalu, z reguły zabierany jest na autopsję. Aby dowiedzieć się wszystkiego, co pozwoli nam lepiej sobie poradzić z zaistniałą sytuacją, możemy w tym celu skorzystać z różnych stron internetowych, tutaj wystarczy zrobić klik i zapoznać się z zamieszczoną tam treścią.

Jaki dzień wybrać na pogrzeb?

Jak najszybciej powinniśmy powiadomić krewnych i znajomych o dacie pogrzebu Lepiej jest wyznaczyć tradycyjną datę pochówku, czyli trzeci dzień po śmierci. W przypadku, gdy data przypada na jedno z wielkich świąt kościelnych, takich jak Boże Narodzenie, Wielkanoc itp. lub dzień wolny od pracy, warto przesunąć na następny dzień. Ważne jest, aby wszyscy mogli dotrzeć na uroczystość pogrzebową i móc ją przeżyć z konieczną godnością.

Niezbędne dokumenty

Weźmy akt zgonu. Można go uzyskać w ośrodku zdrowia, w którym zmarły został zarejestrowany, lub w kostnicy, w której znajduje się ciało. Jeśli zamierzamy pochować zmarłego zgodnie z chrześcijańskim obrządkiem, nie zapomnijmy uzgodnić tej sprawy z księdzem, i okazać mu wyżej wymieniony dokument. W celu uzyskania państwowego zasiłku pogrzebowego, powinniśmy skontaktować się z odpowiednimi instytucjami. Także w tej sytuacji akt zgonu będzie konieczny.

Dodaj komentarz