Zalety stosowania środków ochrony roślin w rolnictwie

Termin środki ochrony roślin odnosi się do każdej substancji chemicznej wytwarzanej przez człowieka, która jest używana do produkcji roślin uprawnych lub hodowlanych.

Produkty agrochemii obejmują herbicydy toksyczne dla chwastów, insektycydy szkodliwe dla niepożądanych owadów, fungicydy niszczące grzyby wywołujące choroby u roślin i zwierząt, rodentycydy na gryzonie oraz antybiotyki podawane zwierzętom gospodarskim.

Zwalczanie chwastów w ziemniaku jest dla rolników opłacalne

Być może najbardziej użyteczną zaletą stosowania chemii rolniczej jest wyższa jakość plonów, co skutkuje tańszą żywnością w odpowiedniej ilości. Stosowanie środków agrochemicznych powoduje, że rośliny na polach czy w ogrodach nie muszą konkurować z chwastami o miejsce, wodę, światło słoneczne i składniki odżywcze pobierane z gleby. Dzięki temu z tej samej powierzchni pola można zebrać wyższe plony przy mniejszych nakładach pracy. Środki ochrony roślin można również stosować z powodzeniem w miejscach, w których niewskazane jest pielenie ręczne czy mechaniczne. Inne zalety stosowania środków chemicznych w ogrodzie i na polu to ich szybkie i wydajne rezultaty. Są łatwo dostępne w każdym centrum ogrodniczym lub sklepie z narzędziami i można je stosować na dużych obszarach w celu szybkiego zwalczania dużych inwazji szkodników czy chwastów.

Jedną z ważnych zalet produktów agrochemicznych jest to, że mogą one pomóc w poprawie ogólnych właściwości wzrostu roślin. Jeśli rośliny zostaną zaatakowane przez różnego rodzaju szkodniki, rośliny te muszą się przed nimi bronić i konkurować o wodę, światło słoneczne, miejsce i składniki odżywcze, co kosztuje je dużo energii, dlatego nie będą już rosły w optymalny sposób. Ponieważ rośliny będą miały więcej energii do wzrostu dzięki zastosowaniu herbicydów, również plony są znacznie wyższe. W wielu przypadkach im większa roślina, tym więcej plonów może wyprodukować, dlatego zwalczanie chwastów w ziemniaku jest dla rolników opłacalne przy mniejszym nakładzie pracy. Ponadto mniej upraw zostanie utraconych z powodu szkodników, co jeszcze bardziej zwiększy plony rolników.

Dodaj komentarz