Jak wybierać tanie komputery bezpiecznie i odpowiedzialnie?

Jeśli rozglądamy się za tanim komputerem, zakup najnowszego markowego komputera ze stajni Dell może nie okazać się najrozsądniejszym wyborem. Trafnym wyborem w takim wypadku okazują się być tanie komputery, które w przeszłości były już przez kogoś wykorzystywane. Nie ma potrzeby martwić się o ich stan techniczny i ogólny, dlatego że z reguły były one wykorzystywane w dużych firmach, które potrzebowały większej ilości sprzętu. Pod warunkiem, że nie będziemy wykorzystywać komputera do granic jego możliwości np. w grach komputerowych, używane komputery mogą okazać się bardzo atrakcyjną ofertą.

Zastanów się nad przeznaczeniem komputera

Jeśli decydujesz się na zakup komputerów w większej liczbie, na samym początku rozważ ich przyszłe wykorzystanie. Ich cena będzie uzależniona przede wszystkim od wymagań konfiguracyjnych uruchamianego oprogramowania. Mając w zamiarze uruchamiać „zasobożerne” programy np. od Adobe czy przeglądarkę z dużą liczbą kart, warto zadbać o wyższą ilość pamięci operacyjnej RAM – optymalnie 16 GB.

8 GB RAM  sprawdzi się u wszystkich przeglądających e-maile, media społecznościowe, oglądających filmy. Procesor takiego komputera powinien obsługiwać kilka wątków i mieć co najmniej 2 rdzenie o taktowaniu koło 2 GHz. Karta graficzna wystarczy zintegrowana, o ile w planie nie mamy uruchamiać zaawansowanych programów graficznych do architektury czy renderingu modeli 3d.

Najnowsze technologie od Nvidii i Intel nie przydadzą się raczej w typowej pracy biurowej. W celach oszczędnościowych, najlepiej będzie postawić na codzienną wydajność, a nie innowacyjność, która raczej nie ma przełożenia na poprawę wyników w firmie.

Jeśli zależy nam na pojedynczej sztuce, którą zabierzemy ze sobą na uczelnię czy w podróż, rozważmy laptopa czy inne tego typu urządzenie mobilne np. Lenovo ThinkPad Yoga. Do komputera dobierzmy odpowiedni monitor o adekwatnej rozdzielczości. Monitory po leasingu możemy nabyć w cenie już od 30 zł.

Tanie komputery z zaufanego źródła

Decydując się na zakup używanego sprzętu, warto zadbać o to aby pochodził on z zaufanego źródła. Najlepiej gdybyśmy sami mogli się przejść do miejsca odbioru tanich komputerów i samemu sprawdzić kilkanaście jednostek. Nie należy wybierać sprzętu z ofert, które wyglądają zbyt dobrze. Najlepiej polegać na cenionych, respektowanych przez klientów stronach z renomą i dobrą opinią. O ile zadbamy o te szczegóły przy zakupie, możemy być pewni, że tanie komputery spełnią wszystkie wymagania w znacznie niższej cenie od komputerów z salonu.